Eloxálásnak, ahogy azt szakmai körben nevezzük, Anodizálásnak (anódos oxidációnak) azt az elektro-kémiai oxidációs eljárást nevezzük, amellyel alumínium felületeket kemény és kopásálló, korrózióálló, ugyanakkor színtartó és esztétikus réteggel látjuk el.
Üzemünk automatizált gyártósorán a munkadarabok eloxálása előre meghatározott programok szerint történik, így a visszatérő termékek minősége reprodukálható.
Fekete és arany színekben kémiai úton
Nagy kopásállóságú és keménységű (>400 µVickers) felületek, 20 µ-tól
Szakembereink műszaki segítséget nyújtanak az eloxálás minőségét leginkább meghatározó paraméterek megválasztásához, mint pl. az alapanyag, megmunkálási típusok, megfogási pontok, furatok védelme, csomagolás.
Natúr/kemény: 1250 x 800 x 300 mm
Fekete/arany: 800 x 600 x 300 mm
Az alumínium kiváló korrózióállósága közismert. Ezt a tulajdonságát a felületén képződő tömör oxid rétegnek köszönheti, ami megvédi a további korróziótól az alapfémet.
Az anódos oxidáció vagy más néven eloxálás ezt a természetben lezajló folyamatot hivatott elvégezni mesterséges körülmények között. Az alumíniumot híg savban (foszforsav, oxálsav, kénsav, krómsav stb.) anódként kapcsoljuk (pozitív pólus). Az anódon oxigén fejlődik, a katódon hidrogén. A fejlődő oxigén azonnal reagál az alumíniummal és porózus oxidréteget hoz létre. Végfelhasználástól függően változtatható az oxid-réteg vastagsága.
Színtelen, díszítő bevonatként általában 5-15 mikrométer, jól színezhető vastagabb bevonatként 15-20 mikrométer rétegvastagságot alkalmazhatunk.
Színezéskor a képződött oxidréteg csőszerű pórusaiba juttatunk adszorpciós (kémiai), vagy elektrolitikus (fémoxid leválasztás) úton szín pigmenteket.
A folyamat végén a pórusokat az úgynevezett pórustömítéssel lezárjuk, így tartós korrózióálló, nem fakuló felületet kapunk.
A tökéletes minőségű oxidréteg eléréséhez elengedhetetlen hogy a munkadarab felülete tiszta, homogén és oxid-mentes legyen.
Ennek eléréséhez a technológiai sor mindig zsírtalanítással kezdődik.
A technológiai folyamatok között öblítés szükséges.
A szatinálás opcionális lépés, a zsírtalanítást követően homogén matt felület alakítható ki vele.
Az eloxálási művelet után színezés és/vagy pórustömítés következik.
A pórustömítés forró vízben vagy nikkel-acetát oldatban történik leggyakrabban.
Az eloxált felület megjelenése erősen függ az alumínium ötvözőinek minőségétől és mennyiségétől.
Az ötvözők mennyiségének növekedése rontja az alu eloxálhatóságát.
A következő táblázat mutatja az ötvöző anyagok hatását az eloxálhatóságra.
Az alumínium-oxid (Al2O3 ) vagy korund a természetben előforduló második legkeményebb ásvány. ( 1. gyémánt ) Különleges igénybevételű alkatrészek esetén ahol a súrlódásból adódó kopás veszélye áll fenn, jó megoldást nyújt az ún. kemény eloxált felület.
Kemény eloxálásnál a fürdőt erősen hűteni kell. Alacsony hőmérsékleten az oxid visszaoldódás folyamata lelassul, a képződő oxid réteg pedig tömör, porózusmentes lesz. A jellemző rétegvastagság 20-100 mikrométer. A felület megjelenése szürke-sötét szürke esetleg fekete árnyalatú lesz az ötvözet minőségétől függően.
A sor kialakítása lineáris. A technológiai sorrend a felrakó/leszedő pozíciótól legtávolabb eső zsírtalanító fürdőben indul. Zsírtalanítás/szatinálás után kaszkád öblítés (2x) következik, majd az oxidmentesítő kénsavas pácolás. Ezt követi a normál vagy a kemény eloxálás. Elox után ismét kaszkád öblítés (3x), majd szükség esetén színezés a követő lépés. Az oxidálás végső technológiai lépése a pórustömítés 96-98°C-os lágy vízzel.
A sor elmélet kapacitása kb.8m2/ óra eloxált felület, natur eloxálás esetén.
A soron a kádakon peremelszívás lett kiépítve 22000m3/óra kapacitással. Az elszívott levegőt vízpermeten keresztül juttatjuk a szabadba, így a sav és lúg maradványok kimosódnak a levegőből, és visszakerülnek a szennyvízkezelő üzembe.
A szennyvízkezelő berendezés végzi az üzemben képződött szennyezett öblítővizek tisztítását. A folyamat lényege az, hogy a vízben lévő oldott alumíniumot eltávolítsuk, a pH-értéket a kibocsátható 6-10 értékre állítsuk be. A rendszer automatikusan működik. Emberi felügyeletet igényel, a szükséges vegyi anyagokat folyamatosan pótolni kell a beoldó tartályokba. Az alumíniumot a reaktorban mésztejes pH-állítással pH=9,5 értéken kicsapjuk a vízből hidroxid csapadék formájában ( Al(OH)3). A csapadék az alkalmazott flokuláló szer hatására nagy méretű, jól ülepedő formában kerül az ülepítő tartályba. Innen a tiszta víz elfolyik, kavicsszűrőn keresztül kerül a közcsatornába. A kiülepedett csapadékot szűrőprésre nyomjuk, az ott keletkező iszapot pedig big-bag zsákba ürítjük, majd elszállíttatjuk.
Több mint 40 éves tapasztalattal rendelkezünk az egyedi, kis- és közepes sorozatú, magas hozzáadott értékű forgácsolt alkatrészek, szerszámok, mérő - ellenőrző készülékek és gépegységek gyártása terén.
Eloxálásnak, ahogy azt szakmai körben nevezzük, Anodizálásnak (anódos oxidációnak) azt az elektro-kémiai oxidációs eljárást nevezzük, amellyel alumínium felületeket kemény és kopásálló, korrózióálló, ugyanakkor színtartó és esztétikus réteggel látjuk el.
Precíziós alkatrészgyártási tevékenységünk nélkülözhetetlen pontja a termékeink gyártás közbeni és végellenőrzése. Jelenlegi gépparkunkkal 1000x500x500 mm befoglaló méretig tudjuk alkatrészeinket megmunkálni, azokat ellenőrizni, bizonylatolni.
Saját termékeink és gyártott alkatrészeink jelölésén kívül vállalunk lézergravírozást a TowerMark LX típusú, ipari, nagy teljesítményű, rendkívül sokoldalú és konfigurálható lézeres gravírozó gépünkkel.
Copyright 2019 Török Gépipari Kft. Minden jog fenntartvaAdatkezelési szabályzat
fsdfsdfsdfsd