Cégünk évek óta szívén viseli a tanulók oktatását, képzését, szoros együttműködésben több iskolával (Győri SZC Lukács Sándor Járműipari és Gépészeti Technikum, Győri SZC Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Technikum, Pápai SZC Reguly Antal Szakképző Iskola) és a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával. Legújabb blog bejegyzésünkben Várszegi Mónikát, a cég szakképzését szervező kollégáját, valamint Török József Bálint ügyvezetőt kérdeztük meg az elérhető képzésekről és lehetőségekről. Tartson velünk!
2025. április 28., hétfő
Szerző: Várszegi Mónika, Török József Bálint
Várszegi Mónika:
- A duális képzés olyan középfokú szakképzési forma, amely során az oktatási intézményekben - iskolákban, illetve a munkaerő-piaci szereplőknél, azaz a vállalatoknál, cégeknél folyó szakmai oktatás párhuzamosan, egymást kiegészítve történik.
Mennyi időre szól a Tanulmányi Szerződés?
- Azon diákoknál, akikkel a szorgalmi időszakra kötjük a szerződést, 1, 2, vagy 3 évre szól, szakmától függően. A szerződés a szakmai vizsgáig szól.
Hány főt tudnak fogadni?
- Cégünkél maximum 7 fő képzésére van lehetőség egy évben.
Hol és mennyi időt tartózkodik a diák?
- A diák felváltva tölt el 5 vagy 3 napot az iskolában, míg 5 vagy 7 napot a vállalatnál (szakmák szerint ez változhat), az előbbinél elméleti, míg az utóbbinál gyakorlati képzésben részesül.
Az osztályozás hogyan történik?
- A vállalat 1 érdemjegyet ad szakmai gyakorlatra havi rendszerességgel. Ez a jegy több olyan tényezőből áll össze, mint pl. a diák hozzáállása, szorgalma, teljesítménye. A jegyet a vállalat azon dolgozója ajánlja meg, aki az adott diákkal foglalkozott. A havi jegyeken kívül még félévi és év végi osztályzatot is kap a diák.
Van egyéb, rövidebb időre szóló szakképzési lehetőség a cégüknél?
- Igen, fogadunk diákokat a kötelező nyári szakmai gyakorlat elvégzésére is.
Összegezve:
Elérhető gyakorlati képzéseink:
Oktatott szakmáink:
Török József Bálint:
- Az a tapasztalatom, hogy 10-ből csak max. 1-2 fő az, aki tudatos és úgy választ szakközépiskolát, hogy konkrét elképzelése van arról, mi szeretne lenni. Általában a barát után mennek, vagy szülői "nyomásra" vagy példa után választanak. Van aki a tanulmányi jegyei, ezáltal a lehetőségei alapján dönt.
Ha már bekerül az intézménybe, a tanulmányi idő alatt dönti el, hogy a szakmában szeretne-e maradni, vagy más úton megy tovább. Itt úgymond nagy a Vállalat felelőssége is, hiszen rajta is múlik, mennyire sikerül megszerettetni a diákkal a szakmát.
Hogy érzi, mennyire "nagy" feladat ez?
- Nálunk az állomány átlagos életkora 30-35 év körül van, elmondható, hogy fiatalos a csapat és jó a hangulat. A tanulók közelebb érezhetik magukhoz őket, oldott a légkör.
Ugyanakkor, ez mégiscsak egy munkahely, ennek megfelelően a tanulóra is úgy tekintünk, mint egy munkatársra. Sőt, mindenkinek saját azonosítója van a termelésirányítási rendszerünkben és a napi jelenlétet, az elvégzett tevékenységet ugyan úgy blokkolnia kell, mint a főállású kollégáknak. A rá bízott feladatok hatékony, minőségi elvégzését Tőle is elvárjuk. Vannak akiknek ez természetes, mások nehezebben fogadják. Mi mégis úgy gondoljuk, hogy csak így, elvárásokkal tudjuk felkészíteni Őket a "Munka" világára.
Milyen szintre tudnak eljutni az eltöltött szakmai gyakorlat alatt?
- Én minden tanévkezdés előtt össze szoktam hívni Őket egy rövid beszélgetésre. Itt el szoktam mondani, hogy az, hogy ki-milyen ismeretekre tesz szert, az szinte csak saját magától függ. Mi minden lehetőséget megadunk ahhoz, hogy akár kész szakemberként távozzon Tőlünk (vagy akár maradjon nálunk főállású állományban a tanulmánya elvégzése után), olyan ismeretekkel, hogy pl. önállóan tudjon CNC-t programozni. Ehhez minden segítséget rendelkezésre bocsátunk, gépkönyveket, számítógépet, CNC programok írásához való szimulációs környezetet, stb. Nem egy diákunk volt, aki országos szakmai versenyt nyert, vagy volt döntős. Ehhez az kell, hogy érdekelje a szakma, akarjon fejlődni és energiát beletenni.
Mivel nálunk a tanulók az éles termelési környezetben a kollégák mellé vannak beosztva, így az egyedi, kisszériás, változtatos gyártási feladatokat napi 8 órában tudják magukba szívni. Már ha akarják, ugye...
A magas számú jelentkezésekből és az iskoláktól kapott visszajelzésekből láthatjuk, hogy szeretnek minket a tanulók, szívesen jönnek, visszatérnek (újabb szakma megszerzésére) hozzánk. Célunk, hogy a tanulóink megszeressék az általuk választott szakmát és a nálunk megszerzett tudást sikeres vizsgákon tudják bizonyítani!
Copyright 2019 Török Gépipari Kft. Minden jog fenntartvaAdatkezelési szabályzat
fsdfsdfsdfsd